Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cikánské vykládací karty

Co jsou  a co umí „CIKÁNSKÉ KARTY"

 

Karty, které používám jsou tzv. „pravé cikánské karty" (ovšem o „pravých" cikánských by někteří z vás možná chtěli se mnou polemizovat). Prostě jsou to vykládací karty z počátku minulého století. Jsou to přesně ty karty, které jsem jako první vykládací karty dostala od své babičky (zmínka ve stati „něco o mně“) a ta je dostala ještě kdoví od koho. Nyní je k výkladu používám jen při výjimečných nebo velice těžkých situacích. Když se na ně podíváte blíže, zjistíte, že „zub času“ se na nich již opravdu podepsal a právě z tohoto důvodu je používám již méně. Jsou to ale karty, které jsou velice blízké mé „dušičce“ a mám je hodně ráda.

Je zajímavé pozorovat lidičky poté, co si vyslechnou věštby. Začnou se totiž velice zajímat o předměty, kterých bylo k věštění použito. Často jim přisuzují téměř magické vlastnosti. Upřeně např. zírají do křišťálové koule společně s věštcem a doufají, že zahlédnou alespoň záblesk toho, co je „uvnitř“. Vykulí oči na svou vlastní dlaň, jako by ji nikdy předtím neviděli, a zoufale hledají znaky toho všeho, co právě vyslechli. Ale ze všeho nejraději studují karty, třebaže nemají nejmenší ponětí o jejich výkladu. Cikánské karty jsou zajímavé nejen proto, že jsou obestřeny mýty, ale také proto, že na každé kartě je obrázek. Tím pádem (snad více než u ostatních forem věštění), staví před nezasvěceného zvědavce otázku, proč věštec říká právě to, co říká.

Mnoho cikánských věštců používá různé jiné karty raději než tarotové. Myslím si, že je tomu tak proto, že tito lidé jsou schopni pracovat se svými psychickými silami snadněji než jiní. Ovšemže, není obtížné naučit se významy 78 tarotových karet…opravdové věštění z karet však znamená mnohem více než jen opakování jejich významů.

Proč? … jednoduše proto, že i stejné karty mohou mít podle té či oné literatury jiný význam. Vycházejme např. z karet mariášových:

Eso žaludové rovně…smrt, obráceně…nesplněné přání či vzdálené místo (čerpáno z knihy“zrcadlo okultismu“ autorky Věry Kubištové)

Eso žaludové rovně…radost, prosperita, dobrá zpráva, obráceně…jen krátká radost (čerpáno z knihy“tajemství starých cikánů“ autora Raymonda Bucklanda)

Tyto významy jsou, podle mého názoru, jen orientační…každý věštec má svou „vlastní knihu“ věštění.

Výhodou u těchto mých starých cikánských karet je, že kromě obrázků mají i popis, takže lépe pochopíte výklad věštce.

Cikáni mají v historii více než kdokoli jiný, zásluhu na dokonalosti věšteckého umění a zájmu o ně. Právě oni je během svého „putování“ šířili a prosazovali.

Jednu věc je ale třeba mít stále na paměti – většina lidí bere věštění vážně. Dokonce i ti, kteří se myšlence na schopnost vidět do budoucnosti navenek smějí, si pravděpodobně podvědomě vezmou slova věštby k srdci. Zdůrazňuji, že není čeho se obávat. Ovšem i věštci jsou jen lidé a tak jsou dobří a špatní…