SPIRIT STUDIO OSTRAVA   VÝKLAD KARET  VÝKLAD KARET ONLINE, VĚŠTĚNÍ, KARTY, FENG SHUI, KŘIŠŤÁLOVÁ MAGIE 

Čtenářský deník / realismus světový

Charles Dickens-OliverTwist a MARK TWAIN-Dobrodružství Toma Sawyera

1. Oliver Twist – spisovatel Charles Dickens

O spisovateli:

Anglický spisovatel Charles Dickens se narodil v Portsmouth dne 7.2.1812 v rodině chudého úředníka. Dětství prožil v bídě a sám si musel vydělávat na živobytí. Jako desetiletý chlapec pracoval v továrně na leštidla na boty. Později, když zvládl těsnopis, pracoval jako písař. Oženil s Catherine Hogarthovou, dcerou svého přítele George Hogartha, se kterou měl deset dětí. Z chudobných poměrů se Dickens vypracoval díky své vytrvalosti. Stal se slavným nejen v Evropě, ale i v USA. V mnohých svých knihách vycházel ze zkušenosti ze svého dětství. Právě proto tak často popisuje tragický osud chudých dětí a nevyhýbá se ani policejním a kriminálním námětům. V Anglii i v USA pořádal turné, na kterých předčítal svá díla. Po návratu ze své druhé cesty do Ameriky se Dickens již necítil dobře, trácel paměť a měl první příznaky mrtvice, na kterou dne 9. června 1870 v Gadshill zemřel.

Dílo:

Kronika Pickwickova klubu, Nadějné vyhlídky, Olivek Twist, David Copperfield, Vánoční povídka, Starožitníkův krám, Vánoční koleda - atd.

Literární žánr: román

Tématika: upozorňuje nejen na špatnou morálku společnosti a život chudých vrstev v Londýně a jeho okolí v roce 1838, ale i silnou víru ve šťastný konec

Kompozice: Kniha je rozdělena do kapitol, objevuje se zde kritika špatné, zkažené společnosti.

Jazyk: kniha je psána spisovným jazykem, mluva zlodějů je nespisovná, rozumí jí pouze zloději.

Charakteristika postav:

Oliver Twist - sirotek, kterému se vysmívali, proto uprchl a byl chycen bandou zlodějů. Ujal se ho starý pán. Oliver našel otcovu závěť.

Pan Brownlow - hodný starý pán, který se Olivera ujal

Fagin - člen zlodějské bandy, přechovávač kradeného zboží; vychovává mladé chlapce k zlodějně

Lišák - nejlepší Faginův učeň, je zatčen a uvězněn

Monks - nevlastní bratr Olivera Twista,

Bill Sikes - Zloděj, využívá Olivera, zabije Nancy, nakonec se uškrtí, když chce utéct z domu obklíčeného davem

Nancy - zlodějka, Sikesova pomocnice, prozradí celou lupičskou bandu, aby ochránila Olivera, Sikes ji zabije

Obsah:

Děj se odehrává v Anglii, v Londýně. Hlavní postavou je syn chudé mladé ženy, která zemřela při porodu. Zažil jenom ponižování, hlad, bídu a bití. Když byl Oliver na obtíž obci, poslali ho na vyučení. Skončil u hrobníka Sowerberryho. Jeho druhý pomocník Noe Olivera nenáviděl, trápil a ubližoval mu. Mimo pana Sowerberryho se k němu lidé chovají hrozně. Nejhorší urážky snáší od Noema Claypola, který se ho vždy snaží vyprovokovat. Vysmívá se mu, že mu zemřela matka, což Olivera rozbrečí, ale nedá se a jednou ho za ty urážky zmlátí. Za to ho zavřou h do sklepa. Oliverovi se podaří uprchnout do Londýna. Na cestě se zastavil v malém městečku, kde potkává Ferinu (Lišáka), ten mu dá šaty a jídlo a spolu s Faginem odjíždějí do Londýna. Když jde Oliver jednou s Ferinem a Charliem ven, všimne si, že okrádají nějakého starého pána. Když to Oliver vidí, lekne se a uteče. Starý pán si ho ovšem všimne a vyběhne za ním, protože si myslí, že on je ten zloděj. Při soudu, kde Oliver omdlí, se celá věc vysvětlí. Okradený pan Brownlow je velmi hodný a Olivera se ujme. Po tom co se uzdraví je poslán do knihkupectví vrátit knihy, ale chytí ho Faginova parta. Zloděj Bill Sikes, chce spáchat velkou loupež. Oliver je malý a tak se bude hodit. Při tom je Oliver postřelen a skončí v příkopu, kde leží dva dny. Dostane se do jednoho domu, kde se ho ujme rodina. Jmenují se Maylieovi. Zanedlouho jede Oliver do Londýna usvědčit zloděje, ale jejich doupě je prázdné. Nancy, zlodějka ve Faginově tlupě, slyší Monkse, což je nevlastní bratr Olivera Twista, jak někomu říká, že objevil pytlík s medailónkem a prstenem Oliverovy matky. To už je ale pytlík v řece. Oliver se to dozví a s novou rodinou pátrají po jeho ztracené minulosti. Při tom najdou dopis od Oliverova otce, který mu odkazuje 3000 liber, jeho bratr Monks dostává 800 liber. Také je pochytána Faginova parta. Pan Bumble je zbaven odpovědného místa a skončí v chudobinci. Monks odjede do Říma, kde umírá. Pan Brownlow adoptuje Olivera a ten s ním odchází.

Vlastní názor:

Kniha se mi velmi líbila a dobře se četla

Úryvek:

1. Nechť nikdo neříká, že lze spravedlnosti uniknout; ať se nikdo nedomnívá, že prozřetelnost někdy spí."

2. Ano hošíčku, půjdeš" řekl starý pán. „Ty knihy jsou na židli vedle mého stolu. Přines je dolů." Oliver, plný radosti, že může něčím posloužit, přinesl s velkým chvatem knihy pod paždím dolů a s čepicí v ruce čekal na příkaz, co má v knihkupectví vyřídit.

„Řekneš mu," pravil pan Brownlow, „že jsi mu přinesl tyhle knihy zpátky a že jsi mu přišel zaplatit ty čtyři libry deset, které mu dlužím. Tohle je pětilibrová bankovka, přineseš mi tedy nazpátek deset šilinků."

Charles Dickens: Oliver Twist, nakl. Academia 2009, počet stran 464, ISBN: 9788020018021

 

2. MARK TWAIN - Dobrodružství Toma Sawyera

O spisovateli:

Mark Twain - americký spisovatel, se narodil 30. 11. 1835 ve Floridě jako třetí z dětí Johna a Jane Clemensových.  Jeho rodina vlastnila i otroka a otrokyni. Sám Mark Twain neměl dokončené ani základní vzdělání. Číst a psát se učil přímo při jeho samotné práci.  Ve 13 letech, po smrti svého otce a z vážných finančních důvodů, musel do práce jako sazečský učeň v místním časopisu. Zde pracoval i jeho bratr Orion. Jeho velkým snem bylo stát se kormidelníkem parníku na Mississippi.  Proto odešel do St. Louis, kde se začal na tuto dráhu připravovat. Získal kormidelnickou licenci, ale Americká občanská válka plavbu po Mississipi ukončila a on byl nucen se poohlédnout po jiné práci. Utekl před válkou na západ a spolu se svým bratrem Orionem se vydali do Virginia City v Nevadě, kde se  nějakou dobu dokonce věnoval hledání stříbra.  Nakonec se vrátil k novinářské práci a začal používat pseudonym Mark Twain. Poslední roky jeho života ovlivnila osobní tragédie, kdy přišel o ženu i o obě dvě dcery. Mark Twain zemřel dne 21. 4. 1910 v Reddingu (stát Connecticut).

Dílo: napsal desítky knih mimo jiné Dobrodružství Huckleberryho Finna, Princ a chuďas, Miliónová bankovka …

Literární žánr: dobrodružný román

Tématika: snaha ukázat skutečný život v Severní Americe, na tuto knihu volně navazuje kniha Dobrodružství Huckleberryho Finna

Kompozice: kniha je rozdělena do 35 kapitol, které jsou očíslovány

Jazyk: spisovný jazyk, v přímé řeči používá hovorový jazyk a jednoduchou řeč s chlapeckými výrazy, naopak u vyprávěče jsou to dlouhá souvětí

Hlavní postavy

Tom Sawyer - sirotek, miluje dobrodružství a spolužačku Becky

Huck - Tomův kamarád, žije na ulici

Becky - krásná dívka, Tom se do ní zamiluje

Joe - Tomův kamarád

Indián Joe - zabil doktora, touží po pokladu

Muff Potter - je obviněn z vraždy doktora

Teta Polly - stará se o Toma po smrti jeho rodičů

Paní Douglasová - Huck jí zachrání život a ona si ho vezme k sobě

Obsah:

Tom Sawyer je sirotek, který žije se svou tetou Polly. Nemá rád jakoukoliv práci a taky nechodí moc rád do školy. Za to ale prožívá velká dobrodružství se svými kamarády. Huck je Tomův kamarád, syn opilce. Nemá kde bydlet, nikdy nechodil do školy, nemyl se, proto dětem z vesnice zakazovali se s ním kamarádit. V malém městečku bydlela také Tomova láska, dívka jménem Becky. Jednou před ní Tom řekl, že se líbal s jinou spolužačkou a Beckyse s ním rozešla. Tom neustále utíkal z domova. Jednou v noci utekli na hřbitov, kde uslyšeli hlasy. Schovali se za náhrobek a dívali. Viděli čtyři muže při rvačce, kdy byl jeden z mužů zabit. Mezi muži chlapci poznali indiána Joea, doktora Robinsona a opilce Muffa. O pár dní později byl Muff křivě obviněn z vraždy. Chlapci se báli říct pravdu, že to viděli. Věděli, že Muff je nevinný a vrahem je indián JOE. Ze strachu z indiána Joea nešli domů, ale schovali se na ostrůvku na řece Mississippi. Po pár dnech je to přestalo bavit. Tom jde na výzvědy a zjistí, že vesničané si myslí, že se kluci utopili a pokud je nenajdou tak v neděli budou mít pohřeb. Chlapci vymyslí plán, že si přijdou na svůj vlastní pohřeb. Tak se také stalo a Tom z toho měl průšvih. Když začal soud s Muffem, Tom se osmělil a přihlásil se jako korunní svědek. U soudu byl i indián Joe, kterému se podařilo uprchnout ze soudní síně. Huck ho sledoval a zjistil, že chce zabít paní Douglasovou. Běžel ji varovat. Když zjistila, že jí Huck zachránil život, ujala se ho a on se musel naučit správným zvykům, chodit do školy, do kostela a umývat se.

O prázdninách se Tom nudil, a tak si s Huckem vymysleli, že půjdou hledat poklad. Po pár nezdařených pokusech se rozhodli přespat v chatrči, poblíž místa, kde poklad hledali. Najednou uslyšeli zvuky a Tom poznal hlas Joe Indiána, ale byl tam s ním ještě jeden muž. Bavili se o tom, že utečou do Mexika. Když si chtěli uložit nastřádané peníze, objevili truhlu, ve které byly tisíce dolarů. Rozhodli se vše uložit jinam. Chlapci byli natolik vyděšení, že se je neodvážili ani sledovat. Následující den je Tom s dalšími dětmi pozván na piknik od své vyvolené Becky. Všichni jdou na chvíli do jeskyně, ale Tom s Becky zajdou až moc daleko a děti se mezitím vracejí zpátky domů. Tom s Becky už jsou hladiví a unavení, ale stále nemohou najít cestu ven. Po dlouhé cestě konečně uvidí světlo. Starší muž je odveze zpátky domů, a když se Tom zotaví, běží za Huckem. Otec Becky nechá jeskyni uzavřít, aby se v ní už nikdo neztratil, ale neví, že se v ní schovává indián Joe. Ten nakonec bez vody a jídla v jeskyni umírá. Tom s Huckem jdou do jeskyně tajným vchodem, který znají jen oni dva. Najdou tam poklad, který tam ukryl Joe Indián a rozdělí si ho.

Vlastní názor: Tato knížka mě docela bavila, měla zajímavý děj

Úryvek:

„Nikdy předtím neviděl pohromadě ani padesát dolarů a podobal se ostatním chlapcům téhož věku a téže společenské vrstvy tím, že považoval všechny zmínky o „stech" a „tisících" za pouhé ozdobné řečnické obraty a nevěřil, že takové částky na světě vůbec existují."

Kniha: Mark Twain, Dobrodružství Toma Sawyera, nakladatelství FRAGMENT 2011, ISBN: 978-80-253-1098-4