SPIRIT STUDIO OSTRAVA   VÝKLAD KARET  VÝKLAD KARET ONLINE, VĚŠTĚNÍ, KARTY, FENG SHUI, KŘIŠŤÁLOVÁ MAGIE 

ČLÁNKY » Léčivé účinky konopí a lobby
Léčivé účinky konopí a lobby kolem

LÉČIVÉ ÚČINKY KONOPÍ a lobby kolem léčivých rostlin

(zdroj: hn.ihned.cz):  Uznávaný biolog a botanik Pavel Valíček, žijící v Martínkově na Třebíčsku, strávil profesní život v Institutu tropického a subtropického zemědělství a část z něj i v jihovýchodní Asii, kde se seznámil i s čínským lékařstvím. Za rostlinu budoucnosti označuje konopí.

Konopí je nyní zakázané, ale chystá se legalizace používání pro léčebné účely. Souhlasíte s tím? Na zákaz doplácejí slušní lidé a těch je spousta. Konopí léčí řadu chorob – velmi dobře působí například na Parkinsona, roztroušenou sklerózu a další. To jsou závažné nemoci a lidé ke konopí, které pomáhá, nemají legálně přístup. Ale podle mě se to moc nezlepší, spíš naopak.

Proč? Ten, komu léčivý přípravek z konopí předepíše lékař, si ho bude moci obstarat v lékárně.  Ale co bude v lékárnách k dispozici? Jak bude lék kvalitní a kolik bude stát? Znám případ paní s vážnou chorobou kůže a odvar z marihuany jí pomáhá, namáčí si do něj obvazy – kde na to vezme?

Ale co chystá stát, zní logicky. Marihuana bude pod kontrolou Ale jaký bude konečný efekt? Lidé budou muset jít k doktorovi, aby jim to napsal. Zaplatí mu 30 korun, pak znova 30 za recept, za vlastní přípravek atd. Ale jsou lidé, kteří se nevejdou do úzkého sortimentu, který bude v lékárnách k dispozici. A bojím se, že stát začne lidi, kteří marihuanu už dnes pěstují pro léčbu, tvrdě trestat s argumentem: vy jste to nemusel pěstovat, my vám umožnili, abyste si to koupil.

Takže uvolnit a jako s alkoholem? U něj se platí velká spotřební daň, ale nesmí se s ním za volantTřeba. Máme ale v parlamentu stále plno lidí, kteří se konopí bojí jak čert kříže. Je s podivem, že jim alkohol nevadí, ale tohle ano.

Nemůže být za tím vliv farmaceutické lobby, jež z toho cítí zisk? Je to pravděpodobné. Proč by se v záležitosti konopí měla chovat jinak než dosud? Málokdo ví, že Evropský parlament schválil asi před sedmi lety směrnici, která v podstatě říká, že léčivé rostliny, které nejsou schváleny ve všech zemích EU, se používat nesmějí. Například většina rostlin tradiční čínské medicíny je z použití vyloučena.

Proč to Brusel zakazuje? Funguje tam farmaceutická lobby. Potřebuje se zbavit těch, kdo dělají bylinnou léčbu a podobné věci. Žádná nafta či omamné drogy, ale léky jsou dnes na prvním místě, pokud jde o nejvyšší zisk.

Je nutné používat léky, nebo by velkou část nemocí zvládly byliny? Jsem přesvědčen, že řadu z nich byliny zvládnou. U nás, když přijdete k lékaři a bude vás bolet v krku, tak vám zpravidla doktor předepíše antibiotika. V Číně musíte u doktora pobýt aspoň půl hodiny, protože jsou přesně dané postupy, které vycházejí z osobního kontaktu s pacientem. Jde o dotazování, celkový vzhled pacienta, diagnózu jazyka, sledování pulsu

Lidé ale – asi logicky – víc věří moderním metodám a přístrojům. A to je tragédie. Naše medicína má perfektní techniku, je schopna na základě sono či CT vyšetření zjistit, jestli mám třeba žlučové kameny. Ale pak je někdy problém s léčením. Kdežto čínský lékař jde z druhé strany – musí najít ty symptomy, na základě nich řekne tady bude zánět žlučníku a v něm jsou žlučníkové kameny a stanoví přesnou léčbu.

Může to být efektivnější třeba i u rakoviny a podobných nemocí? Často ano. Třeba houby, které využívá právě čínská medicína. Naprostá většina má protinádorové účinky. My je ale v podstatě neznáme.

Ale farmaceutické firmy přece zkoumají účinky různých látek, netestují třeba účinky těch hub? Ne, ony si vyrábějí své chemikálie, které mají často vedlejší účinky. Jim jde o peníze. Je vidět, že se vyplatí chrlit například klasickou viagru než používat přírodní prostředky, které jsou stejně účinné. Třeba kotvičník. Jenže oni by ho museli někde vypěstovat, usušit, vyčistit, dovézt, zpracovat – takto je to pro ně zřejmě jednodušší.

A proč tedy lidé kupují drahou viagru, než by použili kotvičník? Je to otázka osvěty. Ale už není tak dalece pravda, že se o kotvičníku neví. Firmy, které jej pěstují, prý mají problém nasytit trh. Ale to není jen čistě ve farmacii. Existuje diabetes, cukrovka. Je tady ale aspartamová lobby (aspartam je umělé sladidlo – pozn. red.). Nikdo není ochotný diabetikům říct, jakou hrůzu páchají, když ho používají, protože aspartam má řadu vedlejších účinků. Přitom existují různá sladidla rostlinného původu, která vám udělají tu samou službu. Třeba stévie, rostlina, která má zhruba třistakrát větší sladivost než sacharóza. Jde o necukerné sladidlo, vhodné pro diabetiky. Před patnácti lety jsem ji zkoumal. Výsledkem byla skutečnost, že Jemča Jemnice začala vyrábět první čaj slazený stévií. Jenže pak najednou přišel zákaz.

Proč? Převálcovala to pravděpodobně aspartamová lobby. Stále se omílalo to, že stévii používaly indiánské ženy jako antikoncepci. To je ale nesmysl, který se někomu hodil k argumentaci. Pokud vím, tak Státní zdravotní ústav stévii prostě zakázal. Přitom třeba celé Japonsko sladí steviosidem a porodnost se díky stévii nezmenšila. Steviosid je běžný i ve Vietnamu či Rusku.

zdroj: hn.ihned.cz